Čím více "špíčků" máte, tím více se tělo brání jejich odbourávání

Velikost textu: AAA

27. 11. 2015

Proč se obézní tělo brání hubnutí, není zatím jasné. Jisté je jedno, čím je člověk obéznější, tím hůře se mu hubne. Vědci z Cambridge teď popsali biologický mechanismus, jímž se tukové polštáře chrání před ztrátou tukových buněk. Čím více tukových buněk, tím více produkují bílkoviny, která brání odbourávání tuků.

Tukové buňky spalují v sobě uloženou energii a vytvářejí teplo. Tento proces je ale zpomalován v přítomnosti bílkoviny sLR11. Čím více tukových buněk v tkáni je, tím více bílkoviny sLR11 tukové buňky produkují a tím se spalování zpomaluje. Jinými slovy, čím obéznější člověk je, tím méně spálí tukových buněk a tím hůře se mu hubne.

Obéznější lidé produkují více bílkoviny, která brzdí schopnost těla spalovat tuk,“ tvrdí profesor Antoni Vidal-Puig z Cambridgeské univerzity.

Když se lidé přejídají, nadbytečná energie se ukládá v bílém tuku především v oblasti břicha a boků. Tyto zásoby jsou přitom nejhorším rizikovým faktorem s ohledem na rozvoj civilizačních onemocnění včetně chorob srdce a cév. Hnědý tuk, jehož je na těle dospělého velmi málo, naopak energii spaluje. Většinou platí, že čím více bílého tuku, tím méně hnědého. A naopak. Přitom bílý tuk má tendenci produkovat bílkovinu sLR11, která spalování brzdí.

„Identifikovali jsme bílkovinu, která předchází schopnosti člověka vytvářet teplo. Když nemůžete spalovat energii a tvořit teplo, vydávat energii, pak přestanete hubnout. K tomu dochází u osob, které jsou obézní. Čím více tuku máte, tím více bílkoviny tvoříte a tím méně pravděpodobně zhubnete,“ varuje profesor Vidal-Puig.

Objevy britských vědců vysvětlují, proč lidé s rostoucí obezitou selhávají více ve snaze zhubnout. „Jejich tuk totiž sám aktivně bojuje s každou snahou zhubnout a to už na molekulární úrovni,“ tvrdí profesor Vidal-Puig.

Ale jeho objevy můžou i pomáhat. Třeba u anorektiků či osob postižených extrémním spalováním, u nichž je naopak hubnutí nežádoucí. Jim by podávání bílkoviny mohlo pomoci.

KOMERČNÍ SDĚLENÍ

Související