Machističtí muži umírají na obezitu častěji, protože hubnutí je příliš zženštilé

Velikost textu: AAA

2. 12. 2015

Machističtí muži starší generace mají tendenci mít větší nadváhu, častěji onemocní diabetem typu 2 a také na následky nezdravého životního stylu častěji umírají. Proč? Protože hubnutí a zdravý životní styl je podle nich příliš zženštilý. Zajímavý vztah mezi machistickými postoji a vyšší mírou onemocnění diabetem typu 2 a úmrtím na něj objevili vědci z Dánska.

Zatímco ženám s diabetem typu 2 pomáhá doporučení lékaře s ohledem na stravu a pohyb snížit riziko úmrtí, u mužů to nefunguje. Důvod? Muži na doporučení lékařů kašlou, protože jim připadají zženštilá. Naopak konzumaci tučného a masitého pokrmu, pití alkoholu, kouření a odmítání diet jim přijde jako projev mužnosti. Stejně jako velký břich.

„Ženy přijímají doporučení týkající se onemocnění snáze, což může ovlivnit dlouhodobé výstupy,“ vysvětluje doktorka Marlene Kragová z Kodaňské univerzity.

Zatímco u žen se sníží riziko úmrtí o třicet procent poté, co se začnou s diabetem typu 2 léčit – protože poslouchají rady lékařů – u mužů nedojde ke snížení rizika téměř vůbec. Důvodem je to, že dietu vnímají jako věc týkající se pouze žen.

Přitom muži ze změny jídelníčku a vyšší míry pohybu prosperují mnohem více než ženy. Jenže málokterý muž je ochoten začít držet dietu a sportovat. Diabetes typu 2 totiž postihuje většinou muže vyššího věku, kteří vyrůstali v kulturním prostředí, v němž byly diety obsahem dámských časopisů a debat. A projevem mužnosti byla konzumace velkého množství červeného masa a tučných pokrmů a také konzumace alkoholu. Stejně tak kouření bylo vždy společensky mnohem přijatelnější u mužů. To vše je přitom vysoce rizikovým chováním vedoucím k rozvoji diabetu typu 2.

KOMERČNÍ SDĚLENÍ

Související