Pod Monou Lisou jsou ukryty tři další obrazy

Velikost textu: AAA

9. 12. 2015

Nejznámější a zároveň nejzáhadnější obraz světa opět udivuje. Da Vinciho Mona Lisa totiž pod sebou ukrývá tři další vrstvy malby a tedy tři další obrazy. Zatím svět stále věří, že onou Monou Lisou je jistá Lisa del Giocondová (Gherardiniová), manželka bohatého florentského kupce. Francouzský expert Pascal Cotte se však domnívá, že její skutečný portrét se skrývá pod tím, co vidíme dnes.

To, že jsou pod Monou Lisou ještě tři jiné obrazy, odhalily jeho moderní počítačové skenery, které obraz nepoškozují a přitom nám neinvazivně umožní odstranit jednotlivé vrstvy.

Televize BBC Cotteho objevy odhaluje v pořadu Secrets of the Mona Lisa.

Víme, že Leonardo Da Vinci pracoval na Moně Lise v letech 1503 až 1517. Pět set let se lidé domnívají, že portrétovanou je jistá Lisa del Giocondová, manželka florentského kupce s hedvábím.

Podle Cotteho analýzy LAM (metoda amplifikace vrstev) je prvním obrazem na plátně pod Monou Lisou studie hlavy, na ní je obraz ve stylu Panny Marie, ale nejpodivnější je právě třetí vrstva, jíž je podle Cotteho originální portrét Lisy del Giocondové namalovaný v roce 1503. Teprve čtvrtou vrstvou je současná Mona Lisa, již vidíme očima dnes.

„Tyto výsledky otřásají mnoha mýty a mění náš pohled na vrcholné Leonardovo dílo,“ svěřil Cotte v pořadu televize BBC.

Cotteho objevy jsou však řadou kunsthistoriků zpochybňovány a Muzeum v Louveru se odmítá k jeho objevům vyjadřovat zcela.

KOMERČNÍ SDĚLENÍ

Související