Lidský mozek má buňky, které reagují jen na hudbu

Velikost textu: AAA

22. 12. 2015

Vědce vždy zaráželo, proč je hudba univerzální napříč všemi kulturami a společnostmi na celé planetě. Nové neurologické výzkumy ale na to zřejmě dokážou odpovědět. Lidský mozek totiž obsahuje specifické buňky, které reagují právě a jen na hudbu. Jsou aktivovány zpěvem či instrumentální hudbou.

Tyto buňky leží ve sluchovém regionu mozkové kůry a představují jakýsi hudební box, který se aktivuje jen ve chvíli, kdy člověk poslouchá hudbu. Tyto buňky přitom nereagují na normální mluvní projev. Přitom vědci se dosud domnívali, že hudba a její vnímání se u člověka vyvinulo jako druhotný jev právě vedle řeči. Tyto objevy tomu odporují a naznačují, že naopak hudba a lidský mozek se vyvíjeli souběžně.

„Nalezli jsme důkazy pro soubor neuronů v mozku dospělého člověka, který reaguje výběrově jen na hudbu. Experimenty také odhalily odlišný soubor, který reaguje výběrově jen na mluvu. V obou případech byly reakce opravdu výrazně výběrové, tedy nervová reakce byla silná, když člověk poslouchal hudbu, v prvním případě, nebo mluvu, v druhém případě, ale mnohem slabší u obou typů zvuků a opačných center,“ uvedl docent neurologie Josh McDermott z Massachusetts Institute of Technology.

Buňky se nacházejí v jiných částech sluchového centra mozkové kůry a mají tedy zřejmě odlišné nervové dráhy a procesy.

KOMERČNÍ SDĚLENÍ

Související