Chudí muži mají nízkou hladinu testosteronu, proto žijí kratší život

Velikost textu: AAA

31. 12. 2015

Chudoba a nevzdělanost jdou ve většině západoevropských zemí ruku v ruce. Tamní sociologové dobře vědí, že bohatí a vzdělaní mužové žijí v průměru o osm let déle než ti chudí a nevzdělaní. Endokrinologové z Londýna už prý přišli na to, proč tomu tak je. Může za to testosteron. Mužský pohlavní hormon je totiž prevencí předčasného úmrtí a chorob. A bohatí vzdělaní mužové mají hladinu tohoto hormonu vyšší než muži chudí a nevzdělaní.

Vědci z University College London zjistili, že muži z nejnižší příjmové skupiny mají hladinu testosteronu v průměru o deset procent nižší než jejich vrstevníci, kteří vydělávají pětinásobek.

Nízká hladina testosteronu u mužů souvisí s depresí, řídnutím kostí, obezitou a ztrátou svalové hmoty.

Zjistili jsme, že socioekonomické znevýhodnění během života, které závisí na otcově sociálním postavení, na vzdělání jedince, jeho vlastním společenském postavení a příjmech se odráží negativně v hormonálním profilu. Tyto hormony přitom podle všeho pracují společně v součinnosti, aby zajistily zdravý vývoj, a také hrají různé role v ovládání zdraví ve vyšším věku. Tyto socioekonomické rozdíly v hormonálním systému můžou hrát roli v tom, proč dochází k rozdílům ve zdraví u různých společenských vrstev,“ vysvětlila profesorka Diana Kuhová z University College London v rozhovoru pro deník The Telegraph.

KOMERČNÍ SDĚLENÍ

Související