V zapadlém kostelíku je vyobrazený Winston Churchill. V pekle a s pytlem zlata!

Velikost textu: AAA

1. 1. 2016

Winston Churchill je dodnes symbolem vítězství nad nacismem. Britský premiér, který pomohl vyhrát válku s Hitlerem, za svého života ale netušil, že díky jednomu nacistickému malíři skončil v pekle. V rakouském Hittisau ho v roce 1940 mnichovský výtvarník umístil na své kostelní fresce do středu pekla s pytlem peněz ve chvíli, kdy se ho při posledním soudu zmocňují ďáblové.

Jenže řadoví občané vísky z toho byli nadšení pramálo, obávali se totiž hněvu britského premiéra a vedení kostela Tří králů nakonec nařídilo, aby holohlavý politik dostal rezavou paruku a nebyl tak poznat na první pohled.

Výzdobu kostela si objednal kněz Josef Maisburger, který v Hittisau začal sloužit v roce 1934. „Když přezval tuto farnost, byl velmi potěšený velikostí kostela, ale naopak zklamaný tím, že v něm chybí výzdoba… Rozhodl se, že zkusí zajistit kostelnímu stropu velikou fresku a napsal dobře známému umělci z Mnichova. Konečná nabídka, která byla učiněna v roce 1936, byla příliš drahá na takovou farnost, aby si ji mohla dovolit. Ale situace se změnila v roce 1940, kdy byla Evropa zachvácena válkou… tentokráte byla cena mnohem příznivější,“ vysvětluje historik Hans Weiss podle deníku Local.

O výzdobu se tedy postaral Waldemar Kolmsperger, který byl oficiálním nacistickým umělcem. V době, kdy freska vznikala, Chruchill odrážel útoky Luftwaffe a byl největším nepřítelem Třetí říše. Nacisté přitom umění a církvi příliš nefandili, a tak se kněz i malíř pokusili tehdejším politikům pochlebovat aspoň tím, že do středu pekla umístili Churchilla.

Podle historiků byli nacisté z výsledku nadšení. Méně už místní obyvatelé. Ti se děsili, že na ně Churchill pošle RAF a jejich obec rozbombarduje. Tedy pokud se o urážce dozví. Ale do své smrti o ní netušil. A dodnes o ní ví jen minimum Evropanů, Rakušany nevyjímaje.

„Fresce téměř zcela chybějí Nebesa, umělec zřejmě celé místo tak nesnášel, že se rozhodl namalovat rovnou dvě pekla… přímo uprostřed hory, na níž byl vynášen Poslední soud, byl umístěn obraz Winstona Chruchilla, který nesel obří pytel peněz… s nápisem sto tisíc liber,“ dodává Weiss.

Výtvarník Kolmsperger rakouskou obec nesnášel a freskou se místním mstil. Po dokončení odmítal své dílo pozměnit, přestože občané byli téměř jednohlasně proti tomu, aby byl na fresce Chruchill. Celý spor putoval až na biskupství.

„Biskup nakonec souhlasil a nařídil, aby byl Chruchill zamaskován červenou parukou a slovo libry změněno na zlato,“ vysvětluje dále historik Weiss v článku deníku Local.

Dotyčný umělec byl skutečně kontroverzní osobou. Ve fresce je minimum odkazů na Nebesa jako výraz jeho nenávisti k vesnici. V symbolech souvisejících s anděly se navíc objevují tváře tehdejších občanek Hittisau, s nimiž měl malíř sexuální poměr. Což samozřejmě dotyčné ženy vůbec nepotěšilo. Jejich nevěra tím byla odhalena a zvěčněna. Malíře nakonec venkované vyhnali, zemřel v roce 1954 ve věku třiasedmdesáti let.

KOMERČNÍ SDĚLENÍ

Související