Velká záhada už 100 let nerozluštěna. Proč mají lidé jako jediní bradu?

Velikost textu: AAA

4. 1. 2016

Ani v roce 2015 jsme se nedozvěděli, proč mají lidé jako jediní lidoopi bradu. Ačkoli jsme blízce příbuzní s orangutany, šimpanzi a gorilami, žádný z těchto primátů nemá bradu. Proč ji ale má člověk? Teorií je několik, byly vytvořeny v posledních sto letech. Ale zatím žádná nebyla spolehlivě prokázána.

Podle první teorie za to může změna jídelníčku. Když jsme byli lovci sběrači, brada jaksi překážela. Při ohlodávání kostí a vyjídání zbytků. Všichni dnes znají nepříjemnou situaci, kdy se musí do velké porce zakousnout rukama a končí s umaštěnou bradou. Jenže jak se jídelníček měnil a člověk začal používat nástroje k přípravě pokrmů a konzumaci, brada přestala překážet, obličej mohl zeštíhlet a zjemnily se jeho rysy.

S tím souvisí i druhá teorie, která hovoří o tom, že za bradu a jemnější obličeje může pokles agresivity v lidské společnosti. Jakmile se lidé přestali agresivně vraždit a napadat, ale spíš se učili spolupracovat a pomáhat si, nebylo potřeba, aby měl obličej tolik tvrdých a výrazných kostí. Podle této teorie hrubé lícní a čelní kosti ustoupily a objevila se brada.

Evolučně byla brada navíc z neznámého důvodu učiněna velmi atraktivním rysem. Ženy a někteří mužové doslova jihnou a podlamují se jim kolena z mužů, kteří mají výraznou čelist a hranatou progresivní bradu. Je to znakem, že dotyčný má hodně testosteronu. Naopak u žen je jemná a špičatá bradička znakem, že má hodně estrogenu. V obou případech tedy taková brada naznačuje, že majitelé jsou plodní a mají dobré geny.

Další teorie hovoří zase o tom, že brada se vyvíjela spolu s jazykem. Jak se mozková centra pro řeč rozvinula, brada mluvu usnadňovala. Chrání totiž čelist před zátěží z nadužívání svalů jazyka. A krom toho zřejmě umožnila vznik specifických hlásek.

KOMERČNÍ SDĚLENÍ

Související