Odhalit narcistického psychopata lze jedinou otázkou. Známe ji!

Velikost textu: AAA

4. 1. 2016

Řada lidí si jako novoroční předsevzetí stanoví, že se zbaví toxických osobností ve svém okolí. Těmi jsou myšleni ti jedinci, kteří mají psychopatické rysy osobnosti a člověka jen připravují o energii a čas, aniž by sami byli ochotni něco do vztahu investovat. Mezi nejčastěji psychopatickou poruchu patří narcistická. Podle amerických vědců lze narcistickou osobu poznat jedinou otázkou. A není třeba žádný složitý psychologický dotazník.

A tou otázkou paradoxně je, že se člověk zeptá, jestli je dotyčný narcis, či nikoli. Skutečný narcis to totiž nebude vnímat jako nic negativního a vlastně to přizná, nebo bude koncept narcistického chování obhajovat.

„Jsou to osoby, které mají o sobě velmi vysoké mínění, které si myslí, že svět se točí kolem nich a jsou absolutní jedničkou. Jsou často arogantní a manipulativní a věří, že si zaslouží speciální zacházení. V extrémních případech nejsou schopni empatie s druhými, protože jsou zahleděni opravdu jen do sebe,“ píše New York Magazine rozebírající téma narcistické poruchy osobnosti.

Psycholog Brad Bushman provedl u dvou tisíc osob analýzu jejich vlastností v různých dotaznících. Tak odhalil ryze narcistické jedince. Pak se všech zeptal na tuto otázku: „Do jaké míry souhlasíte nebo nesouhlasíte s tímto stanoviskem: ‚Jsem narcis.‘“ A odpovědět měli číslem od jedničky do sedmičky. Jednička znamená vůbec nejsem narcistický, sedmička naopak jsem naprostý narcis.

„Lidé, kteří jsou ochotni přiznat, že jsou narcističtí více než jiní lidé, jsou ve většině případu skutečně narcističtí,“ tvrdí Bushman.

KOMERČNÍ SDĚLENÍ

Související