Naštvaného a zuřivého člověka cítíme dřív nosem, než poznáme z výrazu a chování

Velikost textu: AAA

6. 1. 2016

Nos je jedním z nejdůležitějších orgánů neverbální komunikace. Ačkoli je čich u člověka ve srovnání s řadou jiných savců značně oslaben, evolučně hraje stále velmi významnou roli v komunikaci beze slov. A to nejen při výběru partnera, ale čichový orgán dokáže vyhodnotit ve zlomcích vteřiny také pach různých emocí. Bezpečně podle švédských vědců poznáme pach člověka, který je naštvaný či zuří. A to ve zlomcích vteřiny.

Dříve, než to poznáme z jeho výrazu či chování. Ačkoli vizuální informace je u člověka důležitější než chemický signál vnímaný čichem. Zřejmě to však slouží jako evoluční ochrana před útokem. Aby člověk stihl vyklidit pole dříve, než se zuřivec do něj pustí, což přispívá ke společenské soudržnosti a spolupráci ve skupině.

K zajímavému objevu došli vědci z Německa a Švédska, kteří spolupracovali na čichovém vnímání emocí. Předkládali dobrovolníkům trička různých sportovců. Některá patřila cyklistům, jiná agresivním boxerům. Dobrovolníci reagovali neurologicky na triko boxerů jinak než na triko cyklisty. Při čichání k triku boxerů se v mozku aktivovalo centrum strachu a aktivovaly obranné mechanismy.

„Viděno z evoluční perspektivy je extrémně výhodné identifikovat přesně, zda je protivník zdrojem potenciální újmy, a to i čichem. Chemické signály jsou jen jednou složkou složité mnohasmyslové sociální komunikace. Když jsme s někým v kontaktu, nejenže ho cítíme, ale také slyšíme a vnímáme. Nejdůležitější je ale zrak. Člověk je tvor především vizuální, což nechává menší prostor ostatním smyslům. Lidé už tyto chemické signály nevnímají vědomě,“ vysvětluje doktorka Smiljana Mutićová působící na Institutu Karolinska ve Stockholmu a Univerzitní nemocnici v Cáchách.

KOMERČNÍ SDĚLENÍ

Související