Jste vzteklí a vznětliví? Máte menší mozek!

Velikost textu: AAA

15. 1. 2016

Často se vztekáte, zlobíte a jste naštvaní? Pak máte zřejmě menší mozek. Vyplývá to z výzkumu neurologů z Chicaga. Podle nich lidé náchylní ke vzteku a agresivitě mají menší objem neuronů v šedé kůře emocionálního centra mozku.

Tato část řídící emoce hraje velmi významnou roli v agresivním chování. Vyplývá to z analýzy šedé kůry mozkové u osob, které trpí přerušovanou (intermitentní) explozivní poruchou. Dotyční bezdůvodně a náhodně vybuchují, jsou nárazově agresivní a vzteklí. Často je nepříčetně vytočí zpomalující auto, výpadek signálu či jiná triviální a běžná překážka. Magnetická rezonance odhalila, že dotyční mají méně šedé kůry v oblasti emocionálního mozku.

„Intermitentní explozivní porucha je definovaná jako opakující se, problematická a impulzivní agresivita. Zatímco je mnohem častější než bipolární porucha a schizofrenie dohromady, mnoho vědců i laiků věří, že impulzivní agresivita je jednoduše dána špatnou výchovou, která vyžaduje přizpůsobení svého chování. Nicméně naše studie naznačuje, že tato porucha je poruchou mozku, nikoli jednoduše poruchou osobnosti,“ tvrdí doktor Emil Coccaro z University of Chicago.

KOMERČNÍ SDĚLENÍ

Související