Vědci varují: Chytré telefony držete co nejdále od těla

Velikost textu: AAA

15. 1. 2016

Chytré telefony nejenže srostly s našimi životy, ale pomalu se staly součástí také našeho těla. Jenže epidemioložka profesorka Devra Davisová z Pensylvánie dlouhodobě zkoumá účinky radiace z těchto zařízení a dnes otevřeně prohlašuje, že podobný přístroj bychom měli držet od těla co nejdále. Muže zbavuje plodnosti a u obou pohlaví vyvolává řadu onemocnění včetně rakoviny.

„Když vidím, že si dnes můžete vložit telefon do podprsenky či připnout přímo k hlavě, mám hrůzu z toho, jaké to bude mít důsledky na zdraví,“ tvrdí profesora Davisová z University of Pittsburgh působící v americkém Národním institutu věd zkoumajících vlivy životního prostředí na zdraví.

Radiaci podobné té, která se šíří z mobilních telefonů, využívají lékaři třeba při léčbě rakoviny jater, k detekci nádorů a ke zvýšení absorpce léků v mozku. Právě vlny emitované telefonem narušují bariéru v mozku, která ho chrání. Krátkodobě pro zvýšení účinnosti léčby a vstřebávání léků to nemusí být problém, ale při dlouhodobém působení představuje vážné riziko.

Záření z mobilů také poškozuje DNA, ovlivňuje mužskou plodnost a mění metabolismus mozku. Navíc může podporovat rozvoj deprese, diabetu a srdeční arytmie.

Davisová přitom zmiňuje případ ženy, které vyrostl v prsu nádor kopírující přesně její telefon, který si vkládala do podprsenky.

U mužů pak záření z mobilů – pokud je nosí v kapse u kalhot – prokazatelně snižuje plodnost, protože poškozuje tvorbu spermií.

KOMERČNÍ SDĚLENÍ

Související