Elixír mládí! Hormon ve vašem těle prodlužuje život až o 40 procent!

Velikost textu: AAA

18. 1. 2016

Po elixíru mládí prahne lidstvo od nepaměti. Vědcům z Yaleovy univerzity v Connecticutu se podařilo něco podobného objevit. Zjistili totiž, že hormon označovaný zkratkou FGF21 omlazuje buňky a zpomaluje jejich stárnutí. Život tak prodlužuje až o čtyřicet procent.

Hormon FGF21 chrání imunitní systém a oddaluje stárnutí, chrání tělo před obezitou, rakovinou a diabetem typu 2. Tvoří ho brzlík, který však po pubertě svoji činnost prudce omezuje a téměř z těla mizí. Pokud je hormon podáván uměle, život u laboratorních hlodavců, na nichž byl zatím testován, prodlužuje o čtyřicet procent.

Brzlík je jednou ze žláz s vnitřní sekrecí. V dětství produkuje hormony bránící vstupu těla do puberty. V dospělosti téměř mizí, ztuční a ztrácí schopnost produkovat životaschopné buňky. Je také zdrojem imunitních T lymfocytů (brzlík = Thymus, proto označení T). A právě úbytek T lymfocytů s rostoucím věkem zhoršuje funkce imunitního systému a urychluje stárnutí a rozvoj chorob.

Hormon FGF21 produkovaný brzlíkem by podle profesora srovnávací medicíny a imunobiologie Vishwy Deepa Dixita z Yaleovy univerzity mohl přispět k prevenci stárnutí.

Podle Dixita se FGF21 u dospělých tvoří v játrech, když dojde k omezení příjmu kalorií a začnou se odbourávat tuky. To by vysvětlovalo zhoubný vliv obezity na zdraví a délku života. A naopak vysvětluje to, proč lidé dodržující očistné kúry a hladovky vypadají mladistvěji a dožívají se vyššího věku.

FGF21 zlepšuje citlivost tkání vůči inzulínu a podporuje hubnutí.

KOMERČNÍ SDĚLENÍ

Související