Parfémované svíčky uvolňují do ovzduší koktejl toxických zabijáků

Velikost textu: AAA

18. 1. 2016

Aromatické svíčky mají navodit intimní a relaxační atmosféru a tím přispět k psychickému a fyzickému zdraví. Jenže přitom jsou to zabijáci, jejichž pravidelné užívání může vést dokonce k rakovině. Většina parfemovaných svíček uvolňuje do ovzduší toxické látky, které mají karcinogenní účinky.

Svíčky obsahují kupříkladu limonen, který je sám o sobě neškodný. Jenže při spalování reaguje s dalšími plyny a tvoří těžce karcinogenní a toxický formaldehyd. Pokud je svíčka používána pravidelně a není při jejím spalování často a pravidelně větrán interiér, toxické plyny se kumulují a jejich vdechování může působit zdravotní potíže či vyvolat zhoubné onemocnění.

Limonen se přidává do různých přípravků, aromatických svíček, osvěžovačů vzduchu a čisticích prostředků, jimž propůjčuje svěží citrónové aroma.

Profesor Alastair Lewis z University of York ale zjistil, že každé dvě molekuly limonenu po uvolnění do interiéru reagují s ozónem – který je přítomen všude – a tvoří jednu molekulu formaldehydu.

Řešení jsou v podstatě dvě. Jednak pravidelné a časté větrání interiéru. A za druhé pěstování určitých druhů rostlin. Pokud jsou v interiéru pokojový břečťan, verbena, levandule či pokojové kapradiny, koncentrace formaldehydu prudce poklesne, i když je v interiéru stále vysoká koncentrace limonenu. Profesor Lewis prokázal, že zmíněné rostliny formaldehyd aktivně absorbují do sebe. Tuto schopnost mají také fíkusy a lopatkovec (Spathiphyllum).

KOMERČNÍ SDĚLENÍ

Související