Dietní kola pomáhá hubnout lépe než čistá voda, tvrdí studie, kterou financovala Coca-Cola

Velikost textu: AAA

19. 1. 2016

Mezinárodní odborný časopis Obesity publikoval studii, podle níž konzumace dietní koly pomáhá hubnout. Dokonce prý lépe než konzumace čisté vody. Opírá se o výsledky studie profesora Petera Rogerse z Birstolské univerzity. Ten dostal peníze a data od institutu ILSI Europe, který zase dotuje Coca-Cola a PepsiCo. Studii zadala na zakázku, protože po několika nezávislých výzkumech, které označily dietní kolu za nápoj poškozující zdraví, potřebuje zvýšit prodeje těchto nápojů.

Přitom studie profesora Rogerse přichází s nehorázným tvrzením. Pití dietní koly je prý při hubnutí lepší než čistá voda. Ta neobsahuje umělá sladidla, která prokazatelně poškozují zdraví a ve vyšší koncentraci vyvolávají rakovinu jater.

Coca-Cola a PepsiCo. jsou členy institutu ILSI Europe a také mají své lidi v pracovní skupině pro chování konzumentů a energetickou rovnováhu. Jí právě předsedá profesor Rogers.

Přitom Rogersova analýza se opírá pouze o výsledky tří studií, zatímco dalších pět a půl tisíce hovoří o pravém opaku. Tedy že konzumace dietních nápojů vedou k obezitě. Navíc ze zmíněných tří jen jediná – provedená Americkou asociací výrobců nápojů – hovoří jasně o tom, že konzumace dietní koly podporuje hubnutí.

„Naznačovat, že dietní nápoje jsou zdravější než čistá voda, je směšný a nevědecký nesmysl. Pokud chcete dobré vědecké důkazy, nemůžete dovolit společnost financovat výzkum,“ uvedl v rozhovoru pro Daily Mail kardiolog doktor Aseem Mlahotra, poradce britského Národního obezitologického fóra.

Nicméně University of Bristol pochybení odmítá. „Tento výzkum byl zveřejněn v International Journal of Obesity, což je nestranný časopis, což znamená, že data a výsledky byly podrobeny kritice jiných vědců. Proto si za objevy stojíme. Výzkum byl financován různými organizacemi, NHS, Evropskou unií a také ILSI Europe,“ uvedl mluvčí vysoké školy.

Studie je důkazem korupce ve vědeckých kruzích a také vlivu velkých společností na výsledky tak, aby odpovídaly jejich ekonomickým zájmům. Třebaže tím poškozují veřejné zdraví a vědomě šíří lži.

KOMERČNÍ SDĚLENÍ

Související