Čína vydala oficiální seznam živoucích buddhů

Velikost textu: AAA

19. 1. 2016

Po dosažení osvícení se stává člověk živoucím buddhou. Tím nejznámějším v dějinách byl princ Siddhártha Gautama. Jeho učení se šíří už přes tři tisíce let a je zárodkem dnešního buddhismu. Osvícených lidí od jeho dob však bylo mnoho a někteří z těchto buddhů se znova rodí, aby šířili učení mezi lidmi. Podle komunistických předáků Číny je ale na světě spousta falešných buddhů a oni se s tím rozhodli začít bojovat. Jak? Vydali oficiální seznam živoucích autentických buddhů. Kdo na komunistickém seznamu není, není buddha.

Peking vydal seznam 870 ověřených buddhů i s jejich občanskými jmény, fotografiemi a bydlišti. Seznam je dostupný na webu státního úřadu pro náboženské záležitosti.

„Cítím upřímné štěstí z toho, že jsem živoucí buddha,“ chválil si Drukhang Thubten Khedrup v rozhovoru pro čínskou tiskovou agenturu Sin-chua.

„Tato databáze živoucích buddhů a celá politika vůči reinkarnaci je jasným preventivním krokem vlády ve snaze ovládat to, co se stane po smrti tohoto dalajlámy,“ uvedl Nicholas Bequelin z Amnesty International v rozhovoru pro magazín Time.

Současný dalajláma Tändzin Gjamccho z Tibetu utekl před komunistickou vládou, která ho považuje za zločince kvůli snaze osvobodit Tibet od čínské nadvlády. Druhým lámou po dalajlámovi (nejvyšším) je pančhenlama. Ten předposlední zemřel v roce 1989 a v roce 1995 dalajlama označil jeho nástupcem Gendüna Čhökjiho Ňimu. Čínská vláda jej však odmítla uznat a představila svého kandidáta, jímž je Gjacchän Norba. Dalajlamova kandidáta Ňimu okamžitě vláda odstranila. Neví se, kde pobývá, nebo zda je vůbec ještě mezi živými.

KOMERČNÍ SDĚLENÍ

Související