Mrazivý trend alkorektiček: Hladovějí, aby mohly pít a nepřibraly

Velikost textu: AAA

20. 1. 2016

Alkohol je bohatý na energii a zvyšuje hladinu inzulínu v krvi, ačkoli neobsahuje žádné pořádné živiny. Inzulín navíc nutí tělo ukládat glukózu přítomnou v krvi do tukových zásob. A tak lidé, kteří pijí a zároveň u toho jedí, rychle tloustnou. To si uvědomují miliony žen z celé Evropy. Alkoholu se ale ve stresujícím světě vzdát nechtějí, a tak se vzdají jídla. Psychologové tak hovoří o nové generaci alkorektiček. Anorektiček, které nejedí, aby mohly pít alkohol.

Nejčastěji jsou alkorektičky mezi mladšími ženami, které vynechávají mnoho jídel během dne, aby si po práci či večer mohly dopřát více alkoholu. Jenže vynecháváním jídel se člověk připravuje o důležité živiny, nejen o energii vázanou v sacharidech a tucích. Takže brzy se organismus dostává do fáze anorexie. Nedostatku pro fungování nezbytných živin.

Právě energetický obsah alkoholu uváděný na lahvích podle britských psychologů přispívá k epidemii alkorexie. Ženy pečlivě sledují, kolik energie přijmou s alkoholem a vynechají o to víc jídla.

„Alkorexie je zvlášť alarmující trend. Ačkoli tohle chování se zaměřuje na jeden symptom excesivní konzumace alkoholu – přibývání na váze – podceňuje dlouhodobé zdravotní riziko související s nadměrnou konzumací alkoholu, zvýšeným krevním tlakem, chorobou jater a rakovinou,“ tvrdí doktorka Sarah Jarvisová z britské organizace Drinkaware.

KOMERČNÍ SDĚLENÍ

Související