Vousy hipstera mají více bakterií než záchodové prkénko!

Velikost textu: AAA

22. 1. 2016

Mikrobiologové z Nového Mexika loni na jaře přišli se zprávou, že plnovous tolik oblíbený mezi hipstery či slavnými a všemi módou posedlými muži je semeništěm bakterií. V průměrném plnovousu je jich prý více než na záchodovém prkně veřejné toalety. Britští vědci teď ale přišli s tím, že je to vlastně dobře. Mnohé druhy totiž produkují látky podobné antibiotikům a eliminují jiné nebezpečné druhy. Svého „chlebodárce“ tak chrání před chorobami.

Odhaluje to pořad televize BBC s názvem Trust Me I’m a Doctor. Jeho protagonista doktor Chris van Tulleken vyrazil do londýnské hipsterské čtvrti Camden, aby tam odebral vzorky z plnovousu dvaceti mužů. Pak tyto vzorky po čtyři týdny kultivoval ve spolupráci s mikrobiologem doktorem Adamem Robertsem z University College London.

Vzorky obsahovaly asi stovku různých druhů bakterií, z nichž většina žije v symbióze s člověkem na jeho kůži.

Ale Roberts prokázal to, co zjistil doktor John Golobic z Nového Mexika loni na jaře, tedy že vousy obsahují i koprofilní bakterie. Tedy ty, které žijí ve střevech a odcházejí z těla s výkaly. Zmíněným typem bakterie byl třeba rod Barnesiella. „Několik plnovousů obsahovalo normální bakterie, ale jiné byly zamořeny těmi z výkalů tak, že se rovnaly záchodové míse. Takové vzorky s fekálními bakteriemi bychom v případě veřejných prostor uzavřeli a nařídili dezinfekci,“ uvedl Golobic loni v květnu ve zprávě ke své analýze.

Britové však učinil zajímavý objev, a sice že vousy byly plné také druhu Staphylococcus epidermidis, který žije běžně na kůži a potlačuje jiné nebezpečné bakterie. A tento druh dokonce zabíjel E. coli, který způsobuje vážné zažívací potíže.

„Když vytvoříte konkurenční prostředí jako plnovous, máte tam spousty různých bakterií, ty bojují o prostor a potravu, takže produkují látky podobné antibiotikům,“ vysvětluje doktor Roberts v pořadu BBC.

Jinými slovy. Po delší době nošení plnovousu se v něm vytvoří stabilní ekosystém – rovnávaná populace bakterií, která člověku neškodí a která vytváří látky – antibiotické povahy – jež eliminují nežádoucí a nebezpečné druhy.

Nicméně aby nedocházelo k přemnožení nebezpečných bakterií v plnovousu, měli by muži dbát na hygienu. Mýt si ruce po každém použití toalety, před jídlem a také několikrát během dne. A to proto, že při pohybu městem se dotýkají madel, klik a dalších ploch, která jsou plná nebezpečných bakterií od lidí nedodržujících hygienu. Tyto bakterie tak mají na svých rukách a stačí, aby se nevědomě podrbali ve vousech a usadí tam miliony choroboplodných zárodků. Vousy je tak potřeba denně ošetřovat teplou vodou a mýdlem.

„Denně si vousy umyjte teplou vodou a mýdlem. A nedotýkejte se vousů během dne špinavýma rukama. Nejlépe se jich nedotýkejte vůbec,“ radí mikrobiolog doktor Golobic z Univerzity v Novém Mexiku.

KOMERČNÍ SDĚLENÍ

Související