Mýtus zbořen: Pruhy zebrám v maskování vůbec nepomáhají

Velikost textu: AAA

27. 1. 2016

Zoologové si už stovku let lámou hlavu nad tím, proč jsou zebry pruhované. Černobílé čáry na těle totiž africkým sudokopytníkům z pohledu člověka neposkytují žádné maskování. Kanadští vědci dokázali, že bizarní vzory v srsti nekryjí tyto savce ani před očima jejich predátorů.

Význam zvláštního zbarvení tedy zůstává neodhalen, nicméně zoologům z Calgary se podařilo počítačovou analýzou dokázat, že pruhy nejsou maskováním ani v očích šelem a zebřích predátorů. Pomocí barevných a prostorových filtrů, které imitují zrak šelem, bylo zjištěno, že pruhování zeber je nemaskuje před lvy, hyenami ani příslušníky jejich vlastního druhu.

Šelmy ani jiní tvorové nevidí pruhování za měsíčního svitu ani za šera na vzdálenost, která by byla pro tyto tvory bezpečná a při níž by pruhy mohly sloužit jako maskování. Navíc v savaně bez stromů a keřů pruhy neimitují stromy a pro lvy jsou zebry stejně dobře viditelné jako jiná jednobarevná zvířata.

„Nejdéle přetrvávající hypotéza o pruzích zeber se zabývá maskováním, ale doteď nikdo tuto hypotézu nepodrobil jiným než lidským očím. My jsme místo toho spočítali, z jaké vzdálenosti loví lvi a hyeny a zda z této vzdálenosti můžou pruhy sloužit jako maskování,“ uvedla doktorka Amanda Melinová z University of Calgary.

Pruhy na každé zebře jsou sice tak originální jako otisky prstů na ruce každého člověka, ale přesto nebylo prokázáno, že by pruhování mělo nějaký sociální význam pro zebří stádo a jeho komunikaci.

Proč jsou tedy zebry pruhované, se stále neví.

KOMERČNÍ SDĚLENÍ

Související