Žraloci se můžou množit "bez sexu". I několik generací

Velikost textu: AAA

27. 1. 2016

Množení partenogenezí je u strunatců velmi vzácné. Přesto existuje. Popsali ho zoologové z Mnichova, jimž se rozmnožily samice žraloka bez pohlavního oplození. Panenská samice zplodila samici, která sama poté přivedla na svět bez oplození dalšího potomka. Tato partenogenetická metoda zřejmě slouží k zachování druhu v případě, že je v populaci málo samců.

Zoologové považují partenogenezi za evolučně vymírající způsob množení. Jednak nezvyšuje genetickou pestrost a tedy i odolnost jedinců vůči chorobám, ale také zvyšuje šanci na šíření genetických vad. Je ale běžný u mnohých plazů, u nichž třeba o pohlaví potomka rozhoduje spíš teplota inkubace než specifické chromozómy.

Partenogenetické plození potomků u panenských samic žralůčka běloskvrnného popsal tým doktora Nicolase Straubeho z Bavorské státní zoologické sbírky v Mnichově.

Žralůček běloskvrnný je malým druhem paryby (chrupavčitých) a žije na korálových útesech kolem Indonésie. Snáší vejce, z nichž se líhnou mláďata.

„Zatím byla partenogeneze u žraloků a rejnoků popsána jen v několika málo případech. Většinou u jedinců žijících v zajetí…. Zřejmě je to alternativa k pohlavní reprodukci,“ míní doktor Straube.

KOMERČNÍ SDĚLENÍ

Související