Vědci šokují: Spavou nemoc přenáší jedna jediná moucha tse-tse!

Velikost textu: AAA

27. 1. 2016

Trypanozoma spavičná, jíž přenáší bodnutím moucha tse-tse a která způsobuje spavou nemoc, se už deset tisíc let pohlavně nerozmnožovala. Zjistili to skotští genetikové, podle nichž od konce poslední doby ledové neprodělal tento prvok žijící v krevním řečišti teplokrevných savců pohlavní rozmnožování. Všichni lidé na světě, kteří kdy nemoc chytili, tak byli infikováni jediným klonem.

Jinými slovy všechny buňky tohoto jednobuněčného organismu jsou klonem původního jedince.

Trypanosoma brucei gambiense každý rok usmrtí šest tisíc lidí žijících v tropické Africe. Podle odborníků začala člověka napadat v době, kdy se uchýlil od lovectví sběračství k zemědělství a započal s chovem dobytka. Moucha tse-tse tak prvoka rozšířila sáním krve ze skotu na člověka.

Podle doktora Willieho Weira z Glasgow University neprošli tito prvoci pohlavním množením tisíce let. A přestože svou genetickou variabilitu se snaží zvýšit mutacemi, dlouhodobě jim to nepomůže.

„Teoreticky tito parazité nemůžou přežít nekonečně bez pohlavního rozmnožování a důsledkem toho bude, že v dlouhodobém řádu jednou prostě vymřou,“ uvedla spoluautorka výzkumu profesorka Annette MacLeodová v rozhovoru pro eLife.

KOMERČNÍ SDĚLENÍ

Související