Hodiny konce světa ukazují letos dvanáct: Zkáza lidstva je nevyhnutelná!

Velikost textu: AAA

27. 1. 2016

Světový tým atomových fyziků posunul ručičkou na hodinách „Konce světa“. Ty ukazují, kolik zbývá do technologické katastrofy, po níž by byla lidská civilizace vážně ohrožena. Ručičku teď vědci posunuli do pozice dvanáct. A míní tím, že zkáza lidstva je nevyhnutelná.

Loni tým známý ve světě jako Zpravodaj atomových vědců (Bulletin of the Atomic Scientists) a tvořený šestnácti laureáty Nobelovy ceny posunuli ručičku do polohy za tři minuty dvanáct.

„Hodiny Konce světa jsou vizuální metaforou, která se používá k zobrazení rizika technologické katastrofy ohrožující civilizaci,“ uvádějí vědci. Půlnoc je přitom znamením, že konec světa je nevyhnutelný.

„Nezvladatelná klimatická změna, modernizace jaderných zbraní po celém světě a velikost tohoto arzenálu přesahující možnosti planety, výhružky KLDR, barbarské teroristické organizace jako ISIS, to jsou mimořádné a nepopiratelné hrozby pokračující existenci lidstva,“ uvádějí ve své zprávě fyzikové.

Nejblíže dvanácti hodinám, do pozice 11.58, byly posunuty v roce 1953, kdy USA a Sovětský svaz testovali jaderné zbraně a probíhal závod ve zbrojení.

Hodiny vytvořila v roce 1947 redakce Zpravodaje atomových vědců. Tento bulletin byl založen vědci pracujícími na vývoji jaderných zbraní. Časostroj ukazující blížící se globální katastrofu visí na zdi University of Chicago.

Každý rok Vědecká a bezpečnostní rada Zpravodaje analyzuje mezinárodní hrozby, zvláště nukleární zbraně ve světě, změny klimatu a další faktory, aby rozhodla, kam se má ručička posunout. A čím je samozřejmě blíže půlnoci, či dvanácté hodině, tím se lidstvo blíží více katastrofě.

Nejlepší situace nastala v roce 1991, kdy hodiny ukazovaly 11.43 a kdy USA a Sovětský svaz uzavřely dohodu o omezení počtu zbraní. Navíc se téhož roku rozpadl Sovětský svaz.

KOMERČNÍ SDĚLENÍ

Související