Mamma Mia! Obří podvod s olivovými oleji!

Velikost textu: AAA

5. 2. 2016

Italská kontrarozvědka rozkryla v rámci akce nazvané Mamma Mia jeden z největších podvodů s olivovým olejem moderní historie. Producenti z Puglie, Umbrie a Kampánie prodávali za miliony eur olivový olej, který označili jako italský extra panenský, zatímco se jednalo o laciný dovoz z Řecka a Španělska.

Italští vyšetřovatelé zabavili dva tisíce tun tohoto oleje v hodnotě třinácti milionů eur – asi 350 milionů korun. „Jedná se o obrovský a prokázaný systém podvodu v sektoru s olivovým olejem,“ uvedl italský policejní mluvčí.

Italský olej má vyšší prestiž a je tedy doma i ve světě dražší. Problém není v prodeji řeckého a španělského oleje, ale v tom, že je tento levnější prodáván draze jako italský.

„Takto budeme schopni lépe chránit zákazníky a poctivé producenty oleje před podobnými zločiny,“ uvedl David Granieri, prezident konsorcia producentů oleje Unaprol.

Olivovníky v Itálii, především v části Puglia s největší produkcí olivového oleje, napadá bakterie zavlečená z Kostariky. Podle odhadů zabila už milion stromů, mnohé jsou staré staletí a produkovaly obrovské množství oliv. Producenti se tak snaží najít cestu, jak si zajistit dostatek oliv a spoléhají na dovoz ze zahraničí. To není nic neobvyklého, takový olej ale nesmí být prodáván jako původní italský.

KOMERČNÍ SDĚLENÍ

Související