Zapomeňte na rychlá auta a diamanty. Nóbl elita nakupuje Fair Trade a chová se ekologicky

Velikost textu: AAA

5. 2. 2016

Vyšší společenský status se vyjadřuje určitými symboly. Ty se během let mění a podle texaských ekonomů už dnes dávno neplatí, že bohatá elita vystavuje na odiv drahá auta a luxusní šperky. Naopak je to projev nevkusu a lidské hlouposti. Nóbl vzdělané elity dnes nakupují Fair Trade produkci, jedí zdravě, chovají se ekologicky a přispívají na charitu.

Ostentativní vystavování bohatství už dávno vyšlo z módy, je to naopak vnímáno jako neomalenost a nehorázné chování,“ tvrdí profesor Ryan Murphy ze Southern Methodist University v Texasu.

Podle něj jsou projevem vyšší společenské úrovně příspěvky na charitu, nákup oblečení z druhé ruky, řada univerzitních diplomů, politicky korektní jazyk a ignorace televize. Ekologicky příznivé chování, odmítání kelímků na kafe či zbytečných obalů na potravinách, ekologické vozy a výlety po blízkém okolí, to jsou projevy nóbl elity.

„Místo toho, aby se snažili jeden druhého překonat novým Bentley, Rolexkami či kožichem, moderní společenská smetánka se snaží projevovat autenticky, má správné názory na hudbu a politiku a vždy se ujistí, že káva, kterou pije, pochází z etické produkce,“ uvedl ke studii profesora Murphyho mluvčí londýnského Institutu Adama Smithe.

„Jinými slovy, většina elementů západní společnosti se posunula přes spojení ostentativního zobrazování bohatství s vyšším společenským statusem. Pokud něco, je to vnímáno jako neomalené,“ tvrdí profesor Murphy.

KOMERČNÍ SDĚLENÍ

Související