Koně chápou emoce člověka! Jak?

Velikost textu: AAA

11. 2. 2016

Některá zvířata žijící s člověkem po tisíciletí, se naučila chápat jeho emoce z výrazu tváře. Krom psů to dokážou také koně. Tvrdí to vědci ze Sussexu, jimž se podařilo dokázat, že kůň chápe význam nahněvaného a veselého obličeje člověka a adekvátně k tomu na něj reaguje.

Koně dokážou reagovat odpovídajícím způsobem dokonce na fotografie obličejů člověka a rozlišit, zda se tvář mračí a je nazlobená, či zda se tváří vesele a šťastně.

„Když se podívají na nazlobený obličej, dívají se na něj více levým okem, což je chování normálně související s vnímáním negativity. Tep jejich srdce se také zrychlí a projevují znaky související se stresem,“ tvrdí vědci ze Sussexu v článku pro odborný časopis Biology Letters.

Koně také silněji reagují na negativní emoce v tváři člověka. A to je typické pro většinu organismů, protože je chrání před nebezpečím.

Pro zvířata je velmi důležité včas rozpoznat hrozbu ve svém okolí,“ vysvětluje doktorka Amy Smithová.

„Emocionální pozornost je zřejmě důležitější u společensky vysoce vyspělých druhů, jako jsou koně,“ dodala profesorka Karen McCombová z University of Sussex.

KOMERČNÍ SDĚLENÍ

Související