Potvrzeno: Gaučoví povaleči mají menší mozky

Velikost textu: AAA

12. 2. 2016

Lenost a povalování se u televize jsou zhoubou nejen pro tělo, ale také pro mozek. Dokazuje to výzkum neurologů z Massachusetts, podle nichž lidé odmítající pohyb a preferující válení se u televize mají menší mozky. Nedostatek pohybu způsobuje úbytek šedé kůry mozkové a rychlejší degradaci centrální nervové soustavy.

Kdo se v období mezi třicátými a padesátými narozeninami nepohybuje dostatečně a preferuje ležení na gauči u televize, má v šedesáti mnohem méně šedé hmoty v mozku než lidé milující sport a pohyb. Cvičení je tak nezbytnou součástí prevence demence a neurodegenerativních změn v mozku.

„Máme stále více důkazů, že různá chování ve středním věku můžou mít vliv na zdraví mozku později v životě,“ uvádí autorka studie doktorka Nicole Spartanová z Boston University.

Pravidelný pohyb posiluje srdce a cévy a tím zlepšuje průtok krve mozkem. Do jeho center lépe proudí živiny a kyslík, takže odolává lépe degradaci. Naopak nedostatečný pohyb zhoršuje prokrvení mozku a vede k neurodegenerativním poruchám.

KOMERČNÍ SDĚLENÍ

Související