Pivařův sen: První pivní fontána v Evropě!

Velikost textu: AAA

12. 2. 2016

Jméno slovinského městečka Žalec zní skoro stejně jako název českého města Žatec. Podoba není náhodná. Stejně jako naše sídlo ležící na Ohři v lounském okrese je Žalec také synonymem pro pěstování chmele. V oblasti kolem něj se produkuje nejvíce této suroviny v celém Slovinsku. A právě kvůli chmelařské tradici se radní rozhodli, že zbudují pivní fontánu.

Odsouhlasili projekt za 350 tisíc eur, který má přilákat do města turisty. Žalecká fontána bude tryska několik druhů piva. Za poplatek šest eur si pak návštěvník bude smět nabrat tři malá piva, tedy sklenici o objemu tři decilitry.

Polovina nákladů na zbudování pivní fontány půjde z rozpočtu města, druhou polovinu uhradí soukromníci a veřejné dary.

Na jednání radnice kvůli projektu ale bylo velmi rušno. Třetina zastupitelů byla ostře proti a požadovala použití peněz na renovaci vodovodního řádu v okolních vesnicích. Radnice ale dvoutřetinovou většinou projekt schválila.

Slovinci přitom nepatří mezi tradiční pivní národy Evropy. Zatímco průměrný Čech vypije za rok 143 litrů tohoto nápoje, průměrný Slovinec jen osmdesát litrů, což ho řadí na třináctou pozici světového žebříčku, jemuž Češi už mnoho let vévodí.

KOMERČNÍ SDĚLENÍ

Související