Po transplantaci srdce mu dávali pět let. Zemřel 33 let poté

Velikost textu: AAA

15. 2. 2016

John McCafferty ze Spojeného království měl žít maximálně do roku 1987. To mu lékaři říkali po transplantaci srdce, kterou podstoupil 20. října 1982. On však překonal i ty nejoptimističtější lékařské prognózy a silou vůle se dožil třiasedmdesáti let. S přijatým srdcem žil třiatřicet let a je oficiálně nejdéle žijícím člověkem s transplantovaným srdcem. Tento týden zemřel.

John trpěl kardiomyopatií, při níž se mu extrémně zvětšilo srdce a nefungovalo řádně. Bylo mu devětatřicet let, když stál na hranici života a smrti. Před ní ho zachránil dárce, který mu novou krevní pumpu věnoval.

Operaci v roce 1982 provedl profesor Magdi Yacoub. Jeho pacient byl v roce 2013 uznán Guinnessovou knihou světových rekordů jako nejdéle žijící osoba s transplantovaným srdcem.

„Chci, aby tento rekord sloužil jako inspirace komukoli, kdo čeká na transplantaci srdce, a všem těm, jako jsem já, kdo měl takové štěstí, že našel dárce,“ uvedl John v roce 2013 po předání plakety stvrzující jeho rekord.

John loni v říjnu oslavil s manželkou Ann padesáté výročí svatby. Což byl prý zázrak, v něhož před třiatřiceti roky nemohli ani doufat. „Posledních třicet let, které jsme spolu prožili, bylo úžasných. Procestovali jsme celý svět,“ prozradila Ann McCafferty.

KOMERČNÍ SDĚLENÍ

Související