Dokázáno! Bio maso, mléko a zelenina obsahují více živin a antioxidantů

Velikost textu: AAA

18. 2. 2016

Konzumace produktů z ekologického zemědělství má skutečně smysl. Nejen proto, že člověk se vyhne toxickým pesticidům, které můžou vyvolávat rakovinu a narušovat plodnost, hormonální systém a celkové zdraví člověka, ale především proto, že potraviny produkované ekologicky obsahují více živin. Platí to u masa, mléka i zeleniny. Prokázali to v rozsáhlém výzkumu vědci z Newcastlu.

Bio mléko a maso obsahuje více klíčových živin pro zdraví srdce, mozku a imunitního systému než stejné produkty z konvenční produkce. Takže ekologicky produkované maso a mléko je výživnější, menší porce dodá tělu víc pro zdraví nezbytných nutrientů. A navíc obsahuje méně škodlivých látek.

Vědci z Newcastle University tvrdí, že také ekologicky produkovaná zelenina je podstatně zdravější a obsahuje více antioxidantů. Ale především neobsahuje rezidua pesticidů. A děti konzumující bio mléko a bio zeleninu netrpí tolik ekzémy a kožními potížemi jako děti konzumující konvenční produkci.

Vědci z Newcastlu provedli nejrozsáhlejší analýzu 196 studií srovnávajících bio mléko vs. konvenční mléko a sedmašedesát studií zabývajících se srovnáním bio masa vs. konvenční produkce masa.

„Naše studie naznačuje, že přechod k bio produkci by mohl vést k zlepšení příjmu důležitých živin včetně omega-3 mastných kyselin,“ tvrdí profesor Chris Seal z Newcastle University.

Jeho studie byla kriticky zhodnocena odborníky z jiných pracovišť a jako vědecky průkazná otištěna v odborném časopise British Journal of Nutrition.

Tým profesora Seala před dvěma roky dokázal, že bio zelenina obsahuje více antioxidantů než konvenčně pěstovaná zelenina. Ale navíc neobsahuje rezidua pesticidů.

„Lidé se rozhodují pro nákup bio mléka a masa ze tří hlavních důvodů: lepší podmínky pro život zvířat, pozitivní vliv ekologického zemědělství na přírodní prostředí a zdravotní účinky. Ale méně se ví o vlivu nutriční hodnoty… venku chovaný skot krmený trávou produkuje mléko a maso s vyšším obsahem žádoucích omega-3 mastných kyselin a nižším obsahem nasycených tuků, které zdraví škodí,“ dodal vedoucí výzkumného týmu profesor Carlo Leifert z Newcastlu.

KOMERČNÍ SDĚLENÍ

Související