Facebook umí způsobit závislost jako kokain

Velikost textu: AAA

18. 2. 2016

Norští vědci zjistili, že na Facebooku si lze vybudovat stejnou závislost jako na kokainu. Sledování této sociální sítě má na mozek stejný účinek jako požití drogy. A osoby, které závislé jsou, vykazují stejné abstinenční příznaky, jako osoba závislá na kokainu, jíž je droga upřena.

Tým psychologů z norského Bergenu testoval dvacet vysokoškolských studentů, kteří vyplňovali dotazník odhalující symptomy závislosti související s užíváním Facebooku. Mezi nimi úzkost, abstinenční příznaky a konfliktní chování. Testovaní jedinci měli v jiném testu reagovat stiskem tlačítka na promítané obrázky. U toho jim mozek monitorovali magnetickou rezonancí.

Osoby, které vykazovaly symptomy závislosti na Facebooku, reagovaly velmi rychle na obrázky související s touto sociální sítí.

„Závislosti související s technologiemi mají stejné nervové dráhy jako závislosti na drogách či hráčství,“ tvrdí vědci z Bergenu.

Obrázky související s Facebookem aktivovaly amygdalu a striatum – části mozku, které ovládají kompulzivní chování a souvisejí se vznikem závislosti na kokainu.

Podle doktorky Cecile Andræssenové lze přitom závislost na Facebooku stanovit jednoduše. Sama určila šest otázek. Pokud člověk odpoví na čtyři z nich kladně, už je závislým.

KOMERČNÍ SDĚLENÍ

Související