Cukr v dětství je pro mozek stejné jako ZNÁSILNĚNÍ!

Velikost textu: AAA

19. 2. 2016

Děti dnes konzumují cukr téměř nonstop. Je v ranních cereáliích, mléčných výrobcích, nápojích i masných výrobcích a konzervách všeho druhu. Chronický příjem bílého cukru – sacharózy – který je dnes téměř ve všech potravinářských výrobcích včetně masa a všech pokrmech v restauracích, je ale pro dospívající mozek stejně zhoubný jako chronický stres. Mozek dítěte pod stálým přísunem cukru je ve stejné situaci jako mozek dítěte zažívajícího znásilnění, nehodu či jiné velké psychické trauma.

Zatímco se pozornost při konzumaci cukru většinou směřuje k obezitě, neboť nadměrný příjem jednoduchých sacharidů souvisí s obezitou, jen málo studií se dívá na vliv zvýšeného příjmu cukrů na mozek. Profesorka Margaret Morrisová z Nového Jižního Walesu v Austrálii prokázala, že neustálý nadměrný příjem cukru škodí mozku dětí stejně jako extrémní stres.

Cukr má na mozek stejně zhoubný vliv jako znásilnění či extrémní stres v dětství. Ovlivňuje totiž negativně hippokamp, jímž procházejí dráhy řídící emoční chování a také kognitivní funkce (myšlení a paměť).

Zjistily jsme, že chronická konzumace cukru… vyvolává podobné změny v hippokampu jako velký stres… chronický příjem cukru i stres v mládí snižují schopnost receptů vázat stresový hormon kortizol, což snižuje schopnost zotavit se ze stresující situace. Jiný gen důležitý pro růst nervů, Neurod1, byl také omezen cukrem i stresem… Změny v mozku vyvolané cukrem jsou velmi závažné téma, když si vezmeme, kolik se dnes přijme cukru ve slazených nápojích a jak ohromné množství cukru snědí děti ve věku devět až šestnáct let,“ uvedly autorky studie doktorka Jayanthi Maniamová a profesorka Margaret Morrisová.

KOMERČNÍ SDĚLENÍ

Související