Věřící vs. skeptici: Kdo je se životem spokojenější?

Velikost textu: AAA

19. 2. 2016

Lidi není možné dělit čistě na věřící a na skeptiky. Ale jedinci, kteří věří, jsou spokojenější se svým životem. I mezi věřícími je spousta skvělých analytických myslitelů. Nakonec silně věřícími byli Albert Einstein i Isaac Newton. Ale skeptikové v porovnání s věřícími – bez ohledu na akademické pozadí – jsou na tom obecně lépe v analytickém a logickém myšlení.

I mezi vysoce inteligentními a vzdělanými lidmi je spousta věřících. Stejně tak mezi nevzdělanými a lidmi s nižší inteligencí je spousta skeptiků odmítajících víru. Vědci z Chicaga ale srovnali tyto dvě skupiny osob bez ohledu na to, jaké mají vzdělání i IQ.

Z porovnání vyplynulo, že skeptikové odmítající víru jsou obecně lepší v přesnosti paměti, déle udrží v paměti naučené a mají lepší analytické myšlení. Naopak věřící mají sice v průměru horší výsledky, ale zato jsou daleko spokojenější se životem.

Naše kognitivní testy odhalily, že nebyl konzistentní rozdíl mezi oběma skupinami ve zkreslení epizodní paměti, zkreslení autobiografické paměti a celkové operační kapacitě myšlení, ale skeptikové konzistentně předčili věřící v testech v několika kategoriích, a to v analytickém a logickém myšlení a paměti slov,“ tvrdí autoři výzkumu psychologové Stephen Gray a doktor David Gallo z University of Chicago.

KOMERČNÍ SDĚLENÍ

Související