Pozor na svetříky z kašmíru. Obsahují hlodavčí srst

Velikost textu: AAA

23. 2. 2016

Kašmírská příze a z ní vyráběná kašmírová pletenina používaná na šály a svetry smí obsahovat jen čistou vlnu z kašmírských koz. Jenže mnozí dovozci podvádějí. A i když uvádějí na výrobku stoprocentní obsah kašmírové vlny, jsou v ní většinou příměsi. Zvláště u produkce z Číny jsou používány levnější příměsi včetně srsti hlodavců. Na světě je totiž příliš málo kašmírských koz na produkci takového množství vlny, které se každoročně prodá na světových trzích.

Britská podnikatelka a bývalá televizní publicistka Selina Scottová na to upozorňuje v souvislosti s žalobou proti společnosti Edinburgh Woollen Mill. Ta prý podvádí své zákazníky a prodává jim výrobky s označením stoprocentní kašmír, přičemž příze obsahuje příměsi jiné srsti. V jednom případě u příze dovezené z Číny byla použita dokonce srst hlodavců.

„Je to naprostý podvod. Ví se velmi dobře v celém tomto oboru, že některé části obchodu s kašmírem jsou naprosto zkorumpované,“ varuje Scottová na stránkách deníku The Mail.

A kdo na to doplatí? Především pastevci kašmírských koz z Mongolska a Číny, kterým plyne z prodeje kašmírových výrobků ta nejmenší částka peněz.

Evropané chtějí co nejlevnější kašmír, takže dovozci se snaží cenu všemožně srážet. Nejčastěji tím, že do vlny přidávají ilegálně příměsi.

Před dvěma roky trhem s kašmírovými svetry otřásl případ z Říma, kde čínská firma prodávala kašmírové svetry vyrobené ze směsi akrylu, viskózy a hlodavčí srsti.

„Na světě není dostatek kašmírských koz na produkci takového množství kašmírové vlny, která se každý rok prodá. Nejjednodušší podvodníci používají akrylové a polyesterové příměsi. Spousta značek používá padesát až šedesát procent kašmíru a padesát až čtyřicet procent upravené ovčí vlny či jačí vlny. Je těžké to odhalit. Většina kašmíru, který se prodává jako stoprocentní kašmír, má příměsi,“ tvrdí Malcolm Campbell ze společnosti Cloth of Kings.

KOMERČNÍ SDĚLENÍ

Související