Šok v porodnici: Dvojčata mají každé jiného otce!

Velikost textu: AAA

11. 3. 2016

Velmi vzácný případ dvojčat, která mají každé jiného otce, hlásí genetikové z Vietnamu. Jejich matka se totiž v době ovulace vyspala se dvěma muži. A zrovna v ní dozrála dvě vajíčka, přičemž každé oplodnila spermie jednoho z mužů. Narozené děti jsou si tak zcela nepodobné, přestože mají stejné pohlaví a přišly na svět ve stejný den.

Dvojvaječná dvojčata zase takovou vzácností nejsou. Vznikají oplozením dvou vajíček, takže vzniklé zárodky mají jinou kombinaci genů svých rodičů, zatímco u jednovaječných dvojčat dojde ke vzniku dvou embryí z jediného zárodku a mají tedy geny úplně shodné. V případě z Vietnamu mají ale oba sourozenci odlišné geny, protože mají každý jiného otce.

Dvojčata mají dva roky. Čtyřiatřicetiletý otec jednoho z nich pojal podezření, že nejsou obě jeho, když povyrostla. Jsou totiž každé úplně jiné. Jedno má husté vlnité vlasy, zatímco druhé rovné a řídké. Jenže dotyčný muž si myslel, že jednoho potomka vyměnili v porodnici. Nenapadlo ho, že se má celý příběh úplně jinak. Výměnu ale vyloučily testy DNA, které prokázaly, že obě dvojčata jsou potomky téže ženy. Další testy DNA však odhalily, že nemají stejného otce.

Dvojvaječná dvojčata dvou otců vzniknou tehdy, když matka souloží s dvěma muži během sedmidenního ovulačního období. Jinak řečeno, když má žena více než jednoho sexuálního partnera, vystavuje se v době ovulace riziku, že zralá vajíčka oplodní spermie různých mužů,“ uvedl profesor Le Dinh Luong z Hanoje.

Na celém světě je lékařsky zdokumentováno sedm takových případů. Ve Vietnamu se jedná o první.

KOMERČNÍ SDĚLENÍ

Související