Klepete kosu? Omyl! Únor byl nejteplejší měsíc v dějinách měření

Velikost textu: AAA

17. 3. 2016

Globální oteplování zdaleka neubírá na svém tempu. Podle vědců z NASA byl možná loňský rok nejteplejším v dějinách měření počasí, ale letošní ho ještě překoná. Únor byl totiž vůbec nejteplejším měsícem na celé planetě v dějinách sledování klimatu. Dlouhodobý celoplanetární průměr byl v únoru o 1,35 stupně Celsia vyšší.

Doktor Gavin Schmidt z Goddardova institutu vesmírných studií NASA v New Yorku prý nikdy jako klimatolog nekomentuje jednotlivé měsíce. Protože v nich jde spíš o počasí (aktuální stav podnebí) než o klima (celková charakteristika podnebí). Ale únor 2016 byl tak výjimečný, že sám na Twitteru jeho teplotu komentoval jednoduchým: „Páni!

Ačkoli je severní polokoule stále v období zimy, právě na ní teplota vzrostla ve srovnání s průměrem výrazně a Arktida či ruská Sibiř byly mnohem teplejší než kdykoli v dějinách měření.

V Arktidě také zcela chyběl sníh na zamrzlém moři.

Výzkumy vědců z NASA potvrdili také klimatologové z Evropského Koperníkova klimatologického úřadu. Ti zjistili, že v oblasti od Finska po Řecko a na východ po západní Sibiř byly teploty v únoru pět stupňů nad průměrem z let 1981 až 2010.

Rok 2016 bude nejteplejším v moderních dějinách díky skleníkovému efektu a také kvůli jevu El Niño nad Pacifikem.

KOMERČNÍ SDĚLENÍ

Související