Konec závratných vyúčtování?! Vědci vyrobili elektřinu ze zkažených rajčat

Velikost textu: AAA

18. 3. 2016

Technologové z Jižní Dakoty se zamysleli nad tím, co s obrovským množstvím rajčat, která každoročně končí v kompostu kvůli plísním, hnilobám a dalším kazům, kvůli nimž jsou nekonzumovatelná. A přišli s nápadem, že tisíce tun hnijících plodů přemění v elektrickou energii. Vyrobili tak prototyp monočlánku, v němž elektřinu vyrábějí bakterie rozkládající rajčatový odpad.

Zatím se jedná skutečně o první verzi, která není zrovna účinná. Bakteriální biofilm vyprodukuje z deseti miligramů rajčatového odpadu pouze 0,3 Wattů elektrické energie. Ale autoři projektu, doktorand Namita Shrestha a docent Venkataram Gadhamshetty z Jižní Dakoty věří, že se jim efektivitu rozkladu podaří mnohonásobně zvýšit.

„Zjistili jsme, že poškozená a nahnilá rajčata zůstávající po sklizni, můžou být zvláště účinným zdrojem energie, když jsou použita v elektrochemických monočláncích na biologické či mikrobiální bázi,“ uvedl Shrestha.

V rámci USA je největším producentem rajčat Florida, kde každoročně vyhodí na čtyři sta tisíc tun rajčat. A toto množství by podle profesora Gadhamshetty mohlo elektřinou zásobit celý Disney World na tři měsíce.

Hnijící rajčata přitom produkují skleníkové plyny – metan – a pokud se dostanou do vod, působí tam potíže eutrofizací.

V tuto chvíli je hlavní otázkou našeho výzkumu bádání nad základními mechanismy přenosu elektronů a interakcí mezi tuhým rajčatovým odpadem a mikroby,“ uvedl docent Gadhamshetty.

KOMERČNÍ SDĚLENÍ

Související