V japonské Fukušimě pěstují květiny v polyesteru!

Velikost textu: AAA

23. 3. 2016

Po zemětřesení a tsunami v japonské prefektuře Fukušima mohla většina farmářů pověsit své řemeslo na hřebík. Nikdo totiž nevěří, že plodiny pocházející z okolí obávané jaderné elektrárny nejsou radioaktivní. V distriktu Odžima ale teď přišli s nápadem. Pěstují květiny, které můžou sázet do dovezeného polyesterového substrátu. Produkují tak květy k řezu a nepoužívají radioaktivní půdu.

Po zemětřesení v roce 2011 došlo k poškození reaktorů a úniku radioaktivního oblaku. Zamořeno bylo rozsáhlé území v okolí elektrárny, kde můžou farmáři na pěstování plodin zapomenout.

V Odžimě pěstují dva tisíce anturií (toulitek) v substrátu z polyesteru, a pokud se jim bude dařit, projekt rozšíří. Pěstitelé květin jsou asi padesát kilometrů vzdáleni od elektrárny Fukušima.

„Ačkoli lokální produkty prošly testy bezpečnosti, nervozita konzumentů kvůli radioaktivitě drsně ovlivňuje tržby farmářů,“ píše deník Asahi Šimbun.

„Používáním polyesterových vláken jako kultivačního média místo zeminy pomůžeme ochránit farmáře z Fukušimy od škodlivých pomluv, které šíří konzumenti obávající se kontaminované zeminy,“ uvedl profesor Takahiro Hajaši z Univerzity Kinki.

Farmáři z Fukušimy hodlají ovládnout japonský trh s květinami a své výpěstky prezentovat ve slavnostních pugétech na Olympiádě v Tokiu v roce 2020.

KOMERČNÍ SDĚLENÍ

Související