Hitlerův rodný dům: Stane se svatyní neonacistů?!

Velikost textu: AAA

12. 4. 2016

Hitlerův rodný dům v Braunau am Inn bude zabaven rakouskou vládou. Ta hodlá tento nedemokratický krok využít především proto, aby budova stojící v centru obce nemohla být svatyní uctívanou neonacisty. Budova je v soukromých rukou a vídeňská vláda hodlá zamezit tomu, aby se dostala do vlastnictví neonacistů. Majitelka nemovitost odmítá prodat.

Hitler se na ulici Salzburger Vorstadt narodil 20. dubna 1889. Kariéru si ale vybudoval v Německu, kde se ujal moci a v roce 1938 připojil Rakousko k této zemi.

Po druhé světové válce bývalou hospodu vrátili původním majitelům, rodině Pommerových. Od roku 1977 je majitelkou Gerlinde Pommerová. Do roku 2011 si budovu pronajímal stát a sloužila jako centrum pro péči o lidi s postižením. Od roku 2011 je ale prázdná, protože majitelka odmítá dovolit státu stavební změny.

Rakousko teď proto hodlá dům zkonfiskovat a přeměnit na muzeum Hitlerových zločinů proti lidskosti. Původně chtělo muzeum zbudovat dlouhodobým pronájmem nemovitosti, ale to Pommerová odmítá.

„Vezmeme-li výjimečnou povahu této budovy, její historický význam a společenské zájmy, rozhodli jsme se zahájit diskuze vedoucí k položení legálních podkladů ke konfiskaci,“ uvedl mluvčí rakouského ministerstva vnitra Karl-Heinz Grundböck.

KOMERČNÍ SDĚLENÍ

Související