Přejmenujte Los Angeles: Z Města Andělů je Město Bezdomovců!

Velikost textu: AAA

18. 4. 2016

Název Los Angeles znamená doslova Město Andělů. Jenže podle amerických sociologů by se mělo přejmenovat na Los Sin Techos neboli Město Bezdomovců. Metropole známá také jako Pozlátkov (Tinseltown) je totiž hlavním městem bezdomovců v rámci celých USA. Na ulici bez řádné střechy nad hlavou tam žije čtyřiačtyřicet tisíc lidí.

Nutno podotknout, že tam přežijí také díky poměrně mírnému klimatu. Ve stínu slavného nápisu Hollywood se v místní řece tekoucí ze San Fernando Valley na pláž Long Beach denně myjí a hygienu provozují tisíce bezprizorních. Zatímco na vrších v luxusních rezidencích žijí nejbohatší lidé Spojených států.

Bezdomovci spí pod mosty, pod širákem, ale častěji ve starých autech, ve stanech a různých chatrčích či odstavených karavanech.

Losangeleská radnice hodlá na řešení krize s bezdomovci uvolnit sto milionů dolarů. Projekt má pomoci většinu bezdomovců zapojit do normálního života.

Bezdomovectví je nejvážnější humanitární krizí konfrontující naši zemi,“ tvrdí šéf okresu Los Angeles Sachi Hamai.

„Radnice se pokoušela řešit tuto krizi už v minulosti, vždy to ale selhalo,“ uvedl šéf odboru pro chudé a bez domova José Huizar.

Mezi roky 2013 a 2015 počet bezdomovců vzrostl o pětaosmdesát procent. A výdaje na vězení, psychiatrickou či jinou lékařskou péči související s bezdomovci stojí losangeleskou radnici miliardu dolarů ročně.

Obyčejná postel je mnohem levnější než ta vězeňská či nemocniční,“ uvedl v rozhovoru pro britský The Sun Phil Ansell z organizace Homeless Initiative.

KOMERČNÍ SDĚLENÍ

Související