Dinosauři začali vymírat miliony let před úderem obřího asteroidu

Velikost textu: AAA

21. 4. 2016

Jednou z nejpravděpodobnějších teorií o vymření dinosaurů se jevila ta, která předpokládala devastující následky srážky Země s obřím asteroidem. Jenže než k ničivému střetu tělesa s naší planetou došlo, byli už dinosauři zřejmě miliony let na ústupu. Nové výzkumy zabývající se stářím ostatků dinosaurů naznačují, že většina druhů už byla na pokraji extinkce či přímo vymřelá.

Právě ubývající druhová početnost a ústup velkých plazů vedly k tomu, že po srážce s asteroidem už nebyli schopni přežít žádní dinosauři krom předků dnešních ptáků. Podle nových odhadů začali dinosauři vymírat padesát milionů let před srážkou Země s obřím asteroidem.

Podle fylogenetiků z Bristolu a Readingu asi čtyřiadvacet milionů let před srážkou začali dinosauři vymírat rychleji, než vznikaly nové druhy.

„To znamená, že asi padesát milionů let předtím, než dinosauři vymřeli kvůli následkům srážky s asteroidem, míra vzniku nových druhů poklesla pod míru vymírání. Začali mizet, nedokázali sami sebe nahrazovat novými druhy a postupně jako skupina obratlovců vymírali,“ tvrdí evoluční biolog doktor Chris Venditti z University of Reading.

KOMERČNÍ SDĚLENÍ

Související