Včely mají vědomí podobné tomu lidskému

Velikost textu: AAA

22. 4. 2016

Včely nejsou žádné nevědomé strojky reagující pouze na vnější podněty a otrocky vykonávající předem určenou roli. Podle vědců ze Sydney jejich jednoduchý mozek obsahuje struktury, které mají podobnou funkci jako střední mozek člověka, v němž sídlí tzv. vědomí. Včely nereagují jen na vnější podněty, ale také na ty vnitřní.

„Včely medonosné byly vyzdvihovány v rámci hmyzu jako organismy s kognitivními vlastnostmi, které jsou srovnatelné s některými savci. Bez zvážení mechanismů stojících za tímto faktem se to může zdát jako pouhá kuriozita,“ uvedli zoologové z MacQuarie University v Sydney.

Komplexní činnost létání a sběru pylu a nektaru je tak složitá, že vyžaduje vědomí. A právě nové výzkumy jejich nervové soustavy dokazují, že včely mají v sobě složitý model svého prostředí, který je ale v interakci s jejich individuálními potřebami. Sledování jejich mozku odhalilo, že nereagují jen na primární senzorické vstupy zvenčí, ale spíš na sebestředné vlastnosti.

„V podstatě reakce závisejí na tom, co zrovna tento hmyz v danou chvíli dělá. Tento systém, který ovlivňuje tyto vlastnosti, byl tvarován evolučními tlaky podobnými těm, které vytvořily savčí střední mozek. Hmyzí mozek má skutečně podobný druh modelování, stejné důvody a stejný způsob,“ tvrdí autoři z MacQuarie University v Sydney.

Včely, mezi něž patří i čmeláci, se prokazatelně dokážou také učit. Vědci ze Stirlingu kupříkladu zjistili, že se stářím se dělnice učí to, jak které květy produkují pyl a nektar. A že některé je třeba stimulovat vibracemi bzučení, aby je vypustily. Čím starší je dělnice, tím také účinněji používá jen nezbytnou míru bzučení v každém druhu květu. To ale mladé dělnice ještě neumějí.

Jiné výzkumy zase dokazují, že včely trpí také demencí. Bohužel za to můžou lidi. Ti produkují do přírody pesticidy, které působí na nervovou soustavu včel jako spouštěče této demence. V konečném důsledku při plošném zasažení pesticidy to ale znamená zánik celé kolonie.

KOMERČNÍ SDĚLENÍ

Související