Toxiny v oblečení můžou způsobovat neplodnost

Velikost textu: AAA

13. 5. 2016

Konvenčně vyráběná bavlna obsahuje často vysoké množství nonylfenol ethoxylátů, které se používají k čištění tkanin. Jenže tyto aromatické uhlovodíky se snadno rozkládají na nonylfenoly, které jsou toxické. A můžou způsobovat i neplodnost u žen. Řešením může být nákup spodního prádla z bio bavlny.

Tvrdí to australská společnost Mighty Good Undies. Ta vyrábí spodní prádlo z bio bavlny a tvrdí, že existují řady studií prokazující, že nonylfenoly způsobují neplodnost u žen. Do těla se můžou dostávat také ze spodního prádla. Vědci krom toho prokázali vztah mezi nonylfenolem a rakovinou prsu.

Zakladatelka bio spodního prádla Elena Antoniou věří, že se jí podaří získat dostatek financí na to, aby mohla zásobit svými výrobky více klientů, jimž není vlastní zdraví jedno.

„Naše bavlna je nejen pěstovaná ekologicky, ale má také certifikát Fairtrade Cotton Standard, což je stejný systém jako u fairtrade kávy či čaje,“ uvedla Antoniou v rozhovoru pro australský deník The Mail.

Studie řady odborných pracovišť z celého světa prokázaly negativní působení nonylfenolů na reprodukční systém u savců. Tyto látky se v těle chovají jako estrogeny.

KOMERČNÍ SDĚLENÍ

Související