Pozor na jádra meruněk! Hrozí po nich otrava

Velikost textu: AAA

16. 5. 2016

Meruňková jádra jsou bohatým zdrojem vitaminu B17, který prý dokáže ničit rakovinné buňky a bránit jejich šíření. Také proto se vyloupaná semena meruněk objevují ve zdravých výživách a doporučují je onkologickým pacientům alternativní léčitelé. Jenže jádra meruněk jsou krom toho i bohatým zdrojem velmi toxického kyanidu. Nadměrná konzumace může způsobit vážnou otravu a smrt.

Podle britských úřadů by člověk neměl sníst nikdy více než deset jader. U patnácti se začnou projevovat symptomy otravy a po konzumaci třiceti jader můžou citliví jedinci i zemřít.

Někteří výživoví poradci a léčitelé doporučují konzumaci deseti až dvanácti jader jako prevenci rakoviny. Toto množství dodá tělu dostatek vitaminu B17. Jenže obsahuje právě velké množství kyanidu, který je toxický.

Podle Evropského úřadu pro bezpečnost potravin překročí člověk zdravou míru konzumace kyanidu už pozřením půlky jediného jádra. Kyanid brání vstřebávání kyslíku do buněk, ty se tak dusí, při vysoké koncentraci kyanidu v krvi nastává zástava dechu a srdce. Což je jistá smrt.

KOMERČNÍ SDĚLENÍ

Související