Sourozenci homosexuálů jsou plodnější

Velikost textu: AAA

17. 5. 2016

Homosexuální jedinci jsou v živočišné říši naprosto běžní, u divokých kachen, lvů, sov, lososů, koal, slepic, delfínů, žiraf, tučňáků, hmyzu i jiných druhů vědci často pozorují kopulace mezi příslušníky stejného pohlaví. Proč evoluce něco takového připouští, nebylo dosud jasné. Nicméně vše, co v přírodě přetrvává, nějaký evoluční význam má. A podle švédských zoologů je to zřejmě fakt, že sourozenci homosexuálních jedinců jsou plodnější.

Jinými slovy homosexuální jedinec se sám vyřazuje z reprodukce tím, že se zaměří na jedince svého pohlaví. Jenže tím pomáhá svým sourozencům majícím podobné geny být v reprodukci úspěšnější.

Homosexualita už byla popsána u patnácti set různých druhů. A vědcům z Uppsaly se podařilo experimentálně prokázat, že když jsou homosexuální samci, jejich heterosexuální sestry jsou úspěšnější v reprodukci. Bylo to prokázáno u brouků, u nichž byla homosexualita vyvolána genetickou manipulací.

Sestry samců, kteří vykazovali homosexuální kopulační chování, snášely více vajíček a měly více mláďat,“ tvrdí doktor David Berger z Uppsaly s tím, že homosexuální kopulační chování může být častější u jednoho pohlaví, protože geny řídící toto chování jsou uchovávány přírodním výběrem proto, že u opačného pohlaví zvyšují plodnost.

Podle norských etologů je homosexualita také běžná u stádních živočichů, kde slouží jako sociální chování usnadňující fungování skupiny. U ptáků je přitom homosexualita velmi rozšířená, ale o to méně vysvětlitelná. Kupříkladu u černých labutí ale víme, že velmi často spolu vychovávají mláďata dva samci, zatímco samice se účastní jen počátku hnízdění. To by mohlo být způsobeno tím, že dva samci mláďata ochrání spolehlivěji.

KOMERČNÍ SDĚLENÍ

Související