Život po smrti existuje. Ale jen 3 minuty...

Velikost textu: AAA

19. 5. 2016

Už i vědci uznávají, že život po klinické smrti opravdu existuje. Jakmile člověku přestává bít srdce a ustává veškerá činnost oběhové soustavy, je dotyčný prohlášen za klinicky mrtvého. Řada osob, která zástavu srdce prodělala, zažívá různé formy vědomí. Neurologové z Anglie přiznávají, že i po klinické smrti může člověk žít. Ale maximálně tři minuty.

Pak jeho vědomí mizí. Vědci ze Southamptonu tak nepotvrdili existenci duše, která by po smrti těla přetrvávala, ale prokázali něco jiného. Že vědomí a bdělost můžou být v mozku stále funkční šestkrát déle, než se dosud soudilo.

Zatím vědci tvrdili, že bdělost a vědomí vyhasínají třicet vteřin po zástavě srdce. Nové objevy ze Southampton University ale prokazují, že ve skutečnosti může být mozek vědomý až tři minuty po klinické smrti.

„Vědomí a bdělost se objevovaly během tříminutové periody po zástavě srdce,“ potvrzuje doktor Sam Parnia ze Southampton University.

Čtyři z deseti pacientů, kteří prodělali zástavu srdce, si po opětovném oživení vzpomněli na vědomí svého já i v době, kdy jim srdce netlouklo.

„Je to významný objev, protože často se předpokládalo, že zážitky ve vztahu ke smrti byly halucinace nebo iluze objevující se buď těsně před zástavou srdce, nebo krátce po oživení. Ale nikdo neznal zážitky odpovídající realitě, když už srdce nebije,“ uvedl doktor Parnia.

KOMERČNÍ SDĚLENÍ

Související