Proč někomu nikdy odporně páchne podpaží?

Velikost textu: AAA

23. 5. 2016

Ačkoli si to myslí o sobě mnohem více lidí, libě vonící podpaží i po několika hodinách pocení má jen mizivé procento Evropanů. Podle britských genetiků totiž osmadevadesát procent bělochů Starého světa nosí gen, který vyvolává silný a dost nepříjemný zápach v podpaží. A tento gen ovlivňuje také nepříjemný zápach ušního mazu.

Zapáchající podpaží způsobuje většina alel genu ABCC11. Jen dvě procenta Evropanů mají takovou variantu, která u nich vede k nepáchnoucímu podpaží.

„Tento klíčový gen je doslova jediným determinantem toho, zda produkujete podpažní zápach, či nikoli,“ tvrdí genetik Ian Day z University of Bristol.

„Zapáchající“ gen nemá téměř žádný Korejec a jen několik málo procent Asiatů z Dálného východu. Zato téměř všichni Evropané, kteří by tak měli dbát na zvýšenou hygienu podpaží.

Lidé mající gen vyvolávající zápach podpaží mají také více ušního mazu, ten je lepivější a také více zapáchá. Naopak osoby, které mají dobré geny a jimž podpaží nezapáchá, tvoří poměrně suchý ušní maz bez silného zápachu.

KOMERČNÍ SDĚLENÍ

Související