Potvrzeno: Marihuana je návyková!

Velikost textu: AAA

13. 6. 2016

O tom, jestli je marihuana návyková droga, nebo není, vedou dlouhou debatu sami vědci. Podle neurologů z Texasu je dlouhodobé užívání marihuany návykové. Vyvolává totiž v mozku stejné změny jako dlouhodobé nadužívání alkoholu. Uživatelé, kteří kouří THC pravidelně delší dobu, si vytvoří závislost, která se projevuje aktivací centra potěšení v mozku už při samém pohledu na tuto drogu.

„Tyto změny v mozku jasně rozdělují občasné uživatele od lidí, kteří jsou závislí,“ tvrdí autoři z Texasu.

Debata o tom, zda konopí legalizovat, či nikoli, je věc čistě politická. Alkohol je totiž silně návykový a je ve většině zemí světa legální. Odpovědí na otázku, jestli je tato droga návyková jako alkohol, je čisté ano.

Doktorka Francesca Fibleyová z University of Texas v Dallasu tvrdí, že pravidelné užívání marihuany vyvolává změny v mezokortikolimbickém systému odměny, který řídí touhy a chutě. Člověk užívající THC pravidelně prodělá změnu v tomto systému mozku, který pak reaguje zvýšenou aktivitou při pohledu na drogu a nutí uživatele tuto drogu opakovaně užívat. Kouření pak už není věcí vědomé volby, ale věcí podmíněné závislosti.

KOMERČNÍ SDĚLENÍ

Související