Králíci nesmějí ledový salát. Je to pro ně opiátová droga

Velikost textu: AAA

27. 6. 2016

Chovatelé králíků dobře vědí, že příliš mnoho hlávkového salátu do králikárny nepatří. Jejich svěřenci v kotcích se pak totiž chovají jako feťáci zavření do klece. Vyvádějí alotrie a můžou dřevěné domečky doslova rozbít. Salátem ale krmí králíky především ti chovatelé, kteří je mají jako domácí mazlíčky. A nezřídka je jejich ušák po takové hlávce pokouše a podrápe. Není divu. Je totiž zfetovaný. Salát na zajícovce působí jako opiát.

Králíci, kteří stejně jako zajíci nepatří mezi hlodavce, ale jsou členy samostatného řádu zajícovci, totiž reagují na lactucarium – opiátu podobný latex (známou mléčně bílou tekutinu pryštící ze stonků salátu). Ta v nich vyvolává euforii či apatii jako u člověka heroin či jiný opiát.

Podle britské veterinární společnosti Pets Corner na správnou výživu králíků lidé nedbají tak, jako dbají na výživu koček a psů. Přitom tato zvířata si zasluhují řádnou péči, aby byla zdravá a netrpěla neduhy. Salát, mrkve či avokádo nejsou zrovna ideální stravou, jak si mnozí lidé z měst myslí.

Většinu stravy králíků by mělo tvořit dobré seno a jádroviny (zrní, semena). Zatímco salát předávkuje králíka opiátem (pokud ho dostává ve velkých dávkách, trocha salátu samozřejmě nevadí), každodenní přísun mrkve zase králíka předávkovává cukrem a způsobuje nadměrné ztučnění.

Lactucarium (odvozeno od latinského rodového jména salát – Lactuca) má slabé opiátové účinky i na člověka. Aby se ale salátem sjel, musel by člověk listové zeleniny pozřít celý vagón. Jenže u králíka stačí jedna hlávka. Více lactucaria má pak salát ledový.

„Ledový salát, oblíbená zelenina lidí, který často končí v kleci domácích mazlíčků, je pro králíky nebezpečný a neměli by ho dostávat téměř nikdy,“ vysvětluje doktorka Lucy Rossová ze společnosti Pets Corner.

Králíci by nikdy neměli dostat také avokádo, kokos, česnek, chilli, brambory, listí rajčat a cibuli.

Povoleny jsou zelí, kapusta, růžičková kapusta, kapie a řeřicha.

KOMERČNÍ SDĚLENÍ

Související