Mraky jsou výš. Je to prý důkaz globálního oteplování

Velikost textu: AAA

17. 7. 2016

Nejprestižnější vědecký časopis Nature publikoval studii klimatologů, kterým se podařilo prokázat, že původní počítačové modely vývoje globálního oteplování se – bohužel – naplňují. Před lety bylo díky simulaci předpovězeno, že vlivem zvyšování skleníkových plynů v atmosféře a rostoucí globální průměrné teplotě se budou rozšiřovat subtropické suché zóny, protože mraky začnou putovat do vyšších vrstev atmosféry a také blíže k pólům. K těmto jevům už skutečně dochází.

Pozorování od osmdesátých let prokazují, že zvířata, rostliny a také mraky s vláhou míří od rovníkových oblastí směrem na sever. Subtropy se rozšiřují a zvětšují se extrémně suché oblasti.

„Co tato studie přináší na stůl, jsou první věrohodné důkazy, že změny v mracích, které jsme u modelů klimatické změny očekávali, se skutečně naplnily,“ uvedl autor profesor Joel Norris ze Scrippsova institutu oceánografie v Kalifornii.

Mraky sice zčásti odrážejí sluneční paprsky zpět do vesmíru, ale na druhou stranu fungují jako peřina a brání úniku tepla pod nimi, takže tuto energii vracejí zpět k zemskému povrchu.

Pomoci by zčásti mohly obrovské výbuchy sopek. Ty sice chrlí do atmosféry další skleníkové plyny, ale zároveň tuhé prachové částice, které brání průniku infrazáření k povrchu Země, čímž se planeta ochladí. Prach z velkých vulkanických činností navíc ovlivňuje klima až na několik let po výbuchu.

KOMERČNÍ SDĚLENÍ

Související