Máte gen pro zrzavé vlasy? Čtěte!

Velikost textu: AAA

15. 7. 2016

Slavní zrzkové princ Harry či herci Rupert Grint a Julianne Moore mají ve své genetické výbavě dvě varianty genu pro červené vlasy. A tyto geny jim propůjčují nejen zvláštní barvu ochlupení, pihy a světlou kůži, která se neopaluje, ale také vyšší riziko rakoviny kůže. A to je tak vysoké, jako by člověk strávil jednadvacet let nonstop opalováním. Jenže! Gen pro zrzavé vlasy mají i mnozí lidé, kteří mají jinak hřívu blond či hnědou. A ohroženi rakovinou kůže jsou úplně stejně.

Jádro lidské buňky obsahuje dvě sady chromozómů. Jednu po otci a jednu po matce. Když člověk v obou sadách dostane gen MC1R, tak má rezavé vlasy. Jenže tento gen je recesivní, neprosazuje se proti dominantním variantám genu, takže když má osoba jeden gen MC1R a druhý třeba pro hnědé vlasy, bude brunet či bruneta. Riziko rakoviny kůže je ale i kvůli jediné alele MC1R stejně vysoké jako u zrzků.

Gen ovlivňuje také pigmentové buňky v kůži, které jsou náchylnější k poškození UV paprsky a vzniku zhoubného melanomu.

„Víme už nějaký čas, že osoby s červenými vlasy mají vyšší riziko rozvoje rakoviny kůže, ale dnes je to poprvé, kdy byl tento gen prokázán jako přímo související s vyšším rizikem rakoviny kůže. A co jsme neočekávali, je to, že i osoby, které mají jen jednu kopii tohoto genu a nemají rezavé vlasy, jsou ohroženy rakovinou kůže rovněž více než populace, která nemá zmíněnou alelu vůbec,“ tvrdí doktor David Adams ze Sangerova Institutu v anglickém Hinxtonu.

Podle profesora Tima Bishopa z University of Leeds gen MC1R zvyšuje počet mutací po ozáření kůže o dvaačtyřicet procent.

KOMERČNÍ SDĚLENÍ

Související