Posmrtné zážitky lze navodit už za života!

Velikost textu: AAA

19. 7. 2016

Posmrtné zážitky jsou opředeny řadou mystérií a pro vědce dosud velkým oříškem. Ale podle belgického neurologa profesora Stevena Laureyse nejsou kulturním mýtem. Jsou univerzálním projevem lidského mozku. Kulturně se pouze mírně liší jejich vizuální podoba. Zážitky blízké smrti se však dají také vyvolat určitými fyzickými pohyby a nadměrným dýcháním.

Profesor Laureys studoval tento jev pro dokument televize National Geographic a zjistil, že podobné zážitky mají lidé všech kultur na celém světě. Čím se drobně liší, je vizuálním projevem tohoto fyzického stavu.

Křesťané obecně hovoří většinou o průchodu tunelem do světla, hinduisté se vidí jako vzplývající na hladině velké řeky, muslimové zase popisují příchod k velkým dveřím. Většina těchto zážitků je pozitivní a příjemná, jen některé národy, zvláště Rusové, popisují negativní pocity.

Po celém světě se stále objevují tyto příběhy o posmrtném zážitku, což znamená, že můžeme podobné faktory vybrat a snažit se zjistit, co je způsobuje,“ svěřil profesor Laureys v rozhovoru pro The Times.

Lidé nejčastěji zažívají tyto stavy v kómatu, při zástavě srdce, po pádu ze skály, při autonehodě, při hlubokém potápění, po omdlení nebo stimulací mozku magnetickým polem.

Profesor Laureys ale zjistil, že lze tento stav vyprovokovat také fyzickými pohyby, hyperventilací (zrychleným a nadměrným dýcháním) a změnou postoje.

KOMERČNÍ SDĚLENÍ

Související